אגדת דב הבלונדיני מלח״י

נחמיה בן תור

קטגוריה: ביוגרפיה // מוציא לאור: הוצאת יאיר​

יעקב גרנק, ”דב הבלונדיני” היה קצין המבצעים של לח”י ,לוחם עז-נפש, שהטיל את חיתתו על השלטון הבריטי בארץ-ישראל, שעוד בחייו הפך לאגדה בפי העם בשל מעלליו ומעשי גבורתו.

הוא עמד בראש מרבית מבצעי לח”י נגד הבריטים: פעולות חבלה, התנקשויות בנציגי השלטון הזר, החרמות נשק ממחנותיו וכסף מקופותיו, התקפות נועזות על בנייני הבולשת ,המשטרה ומחנות צבא. רבות סיכן את חייו ,אך תמיד עמדו לו עוז רוחו, החלטתו המהירה ושיקולי ההיגיון.

עם הצטרפות לח”י לצה”ל אחרי הקמת המדינה, מונה דב למפקד פלוגת הפשיטה המשוריינת של חטיבה  8 בפיקודם של יצחק שדה ומשה דיין ,בה הוכיח את כושרו הצבאי המובהק. הוא הוביל את פלוגת הקומנדו לנצחונות בכל הקרבות הקשים לכיבוש הנגב בעמדו תמיד בראש חייליו, נישא על הג’יפ או הזחל”ם ושערו הבלונדיני מתנופף מתחת לכובע הגרב למרחוק.

הוא כבש את עיראק סואידן, המבצר המצרי שלא נכנע לשבעה ניסיונות כיבוש של צה”ל ,שחרר את נגבה ואת מגיני נירים בניצחון מזהיר. בכל רחבי הנגב ,שהיה אז מוקד הקרבות, הכירו את “הבלונדיני הגבוה” ואת הג’יפ שלו הטס ברוח, דולק אחרי המצרים ,מזנב בהם ולוחץ אותם דרומה עד עוג’ה אל–‬חפיר ,שם הוא נפל מות גיבורים.